Projekt realizowany od kwietnia do listopada 2024 roku. Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe łódzkich włókniarzy i jego ochronę. Skupiono się na kultywowaniu tradycji obchodów Dnia Włókniarza oraz pracach badawczych nad niematerialną spuścizną kulturową. Potrzeba badania i zbierania przejawów tej kultury oraz osadzenia ich we współczesności konieczna jest do jej zdefiniowania i usystematyzowania. Pozwoli to na ochronę dziedzictwa narzędziami Konwencji UNESCO z roku 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Prace badawcze zmierzają do sporządzenia wniosku o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W ramach projektu zorganizowano obchody Dnia Włókniarza w formie kultywowanej przez włókniarzy – robotników, w którym wzięły udział jednostki kulturalne wywodzące się ze środowiska włókniarzy, działające jeszcze przed momentem zainicjowania Dnia Włókniarza: chór Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, w którym kiedyś śpiewali włókniarze, Zespół Pieśni i Tańca „Poltex”, w którym tańczyli dawni pracownicy zakładów włókienniczych. Przypomniano też tradycyjne łódzkie potrawy i zaproszono do warsztatów rękodzielniczych. W dalszym etapie przeprowadzono wywiady z rejestracją filmową z dawnymi włókniarzami. Filmy z obchodów Dnia Włókniarza oraz z wywiadami zaprezentowano na kanale YouTube Ludzie Fabryki.
W konsekwencji zawiązano grupę depozytariuszy, którzy rozpoczęli konsultacje społeczne i zorganizowane prace badawcze.
Realizacja projektu pozwoliła nie tylko na rozpoczęcie systematycznych prac nad ochroną dziedzictwa włókniarzy ale także na podniesienie rangi i znaczenia tradycji kulturowych włókniarzy w oczach społeczności Łodzian.
Wszystkie prace udostępniono na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowa Licencja Publiczna (CC BY-SA 4.0)