Projekt realizowany w 2022 roku, dofinansowany z budżetu Miasta Łodzi przy współudziale partnerów. Święto ulicy Ogrodowej nawiązywało do historii i początków ulicy – momentu, kiedy wielki przemysł nie zagościł jeszcze w przestrzeni ogrodów, upraw warzyw i ziół. Był to jeden z najpiękniejszych momentów w historii ulicy – bogactwo roślinności i zapowiedź wspaniałego rozwoju i otwartość na przybywających osadników. Wydarzenie powiązane z ekologią i Międzynarodowym Festiwalem Twórczości Młodych „Folkowe inspiracje” – festiwal kultywujący wartości kulturowe różnych ludów poprzez sztukę ludową.
Piknik uzyskał oprawę – wielkich zdjęć dawnych pracowników zakładów „Poltex” przy pracy oraz jednostek położonych przy tej ulicy. Zdjęcia zamieszczone w oknach opustoszałych domów familijnych.
W programie święta ulicy Ogrodowej odbyły się:
Wystawy – plenerowa („Człowiek i przyroda w czasach wielkiego przemysłu”), w hotelu The Loom („Ogrodowa na zdjęciach archiwalnych”), na ogrodzeniu z Muzeum Miasta Łodzi „Łódzka Fajka”, w Muzeum Fabryki („Portrety, maski i wiszące ogrody”)
Wycieczki – po ulicy Ogrodowej, cmentarzu starym oraz hotelu „Andels”
Warsztaty – zielarskie w bibliotece przy Gdańskiej, „Drzewko szczęścia” na rynku Manufaktury, warsztaty fotograficzne
Koncerty i pokazy: koncert w siedzibie Stowarzyszenia Śpiewaczego im. S. Moniuszki oraz pokazy w ramach Festiwalu „Folkowe inspiracje”